Darmowa dostawa od 700,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FLIZY z włókniny

2022-04-14

Flizy – sprawdzony sposób na przechowywanie bel siana, słomy oraz warzyw


Hodowcy bydła, koni czy innych przeżuwaczy potrzebuje wysokiej jakości siana i słomy. Kiedyś zbierano te materiały głównie luzem lub w małą kostkę i składowano w stodołach lub na strychach obór.
Teraz wraz z postępem technologicznym, brakiem rąk do pracy i zwiększaniem produkcji zbiór prowadzony jest głównie w bele owinięte sznurkiem lub siatką. Część rolników posiada budynki – wiaty, w których przechowuje bele. Jednak zdecydowana większość, co widzimy jadąc przez każdą wieś, składuje bele na zewnątrz w stertach różnej wielkości. Niczym niezabezpieczone bele, nawet te solidnie owinięte siatką ulegają częściowemu zniszczeniu – gniciu, pleśnieniu. Ubytki a co za tym idzie straty finansowe mogą być znaczne. Do tego dochodzi zamarznięcie zimą. Na beli tworzy się skorupa, którą ciężko rozbić. Każda bela jest zmarznięta z sąsiednimi i jej podniesienie ładowaczem często powoduje rozerwanie bel. Warto też wspomnieć o szkodliwości takiej przemoczonej czy spleśniałej paszy i ściółce.

 

fliz fliz1 fliz2

 

Nie tylko do słomy i siana

Flizy znajdują również swoje zastosowanie w okrywaniu buraków czekających na odbiór przez cukrownie czy ziemniaków podczas podsuszania po zbiorze. Nadają się również do okrywania biomasy, czyli np. zrębek drzewnych czy nawet porąbanego drewna.

Rozmiary i ceny

W sprzedaży występują różne wymiary flizów, dzięki czemu można dobrać optymalny dla siebie względem wielkości bel oraz systemu układania sterty. Przykładowo dla najbardziej popularnych bel o średnicy 120 cm w systemie 4-3-2-1 polecany jest rozmiar o szerokości około 10 metrów. Długość włókniny zależna jest od wielkości sterty. Najlepiej wybrać mniejsze rozmiary, gdyż duże flizy są dość ciężkie i do jego rozłożenia potrzeba co najmniej 2 osoby. Mały fliz o długości około 12 metrów można założyć praktycznie samemu oraz jest wygodny do zwijania podczas zabierania bel i w przechowywaniu go. Ceny flizów kształtują się od około 660 zł do 1570 zł w zależności od rozmiaru.

 

Fliz/włóknina to NIE folia!

Rolnicy często próbują okrywać bele różnymi plandekami czy foliami. Niestety kończy się to zwykle porwaniem takiej okrywy przy większym wietrze, czyli mówiąc wprost wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Pod foliami skrapla się woda powodując pleśnienie i przymarzanie jej do bel. Doskonałym rozwiązaniem do okrywania bel jest włóknina – tzw. fliz. Jest to bardzo wytrzymały materiał, który położony na stercie ze spadkiem powoduje spływ wody. Chroni bele przed wodą opadową i śniegiem. Bardzo ważną cechą jest przepuszczalność powietrza – wentylacja sterty. Dzięki temu nie występuje skraplanie wody i nie powstaje pleśń. Włóknina jest bardzo odporna na wiatr i promienie słoneczne – posiada filtr UV. Co ważne – nie lubią jej również gryzonie. Praktycznie nie występuje jej zniszczenie przez myszy zimujące często w belach. Użyteczność wysokiej jakości flizów sięga nawet ponad 7 lat co okazuje się w coraz większej liczbie gospodarstw bardzo dobrą inwestycją – w pełni suche bele siana i słomy, zdrowa pasza dla zwierząt.

 

fliz3   fliz4  fliz5

pixel